Projekt "Wilno w Gdańsku" ma w założeniu budować dialog z naszym wschodnim sąsiadem. Sztuka wydaje się być najlepszym narzędziem do przełamywania stereotypów. Sytuuje się bowiem ponad podziałami, w europejskiej strukturze kulturalnej.
Do tej pory w ramach projektu wystawienniczego "Wilno w Gdańsku" prezentowani byli artyści z różnych pokoleń – ci o ugruntowanej międzynarodowej sławie i twórcy młodego pokolenia. Tak jest również w tym roku.
Muzyczna odsłona Festiwalu "Wilno w Gdańsku" po raz kolejny połączy na scenie wybitnych muzyków z Litwy i Polski. Na koncercie finałowym 11 września wystąpią: Olo Walicki, Jarosław Bester, Tomas Dobrovolskis, Grażyna Auguścik, Michał Jelonek, Joszko Broda, Jan Maksimovic,Saulius Petreikis. 9.09. wystąpi ceniona przez gdańską publiczność Alina Orlova 10.09 spotkamy się z duetem Dobrovolskis&Petreikis oraz z gdańską grupą Meadow Quartet.
Festiwal zagości w:
Centrum Św Jana ( koncerty 9-11.09.2011 od 20:00)
Ks Św. Jakuba ( koncerty , warsztaty 8-11.09.2011)
CSW Łaźnia ( wystawy 9-30.09.2011)
Teatr w Oknie ( animacje 10.09.2011)
Krytyka Polityczna ( dokument 6-8.09.2011)
Targ Węglowy ( VIII Jarmark Wileński - koncerty folk, warsztaty kulinarne 9-11.09.2011 od 12:00 do 20:00)
Klub Zielony Smok ( kuchnia litewska menu od 6-11.09.2011)
Klub Szafa ( litewska muzyka, przekąski i napoje litewskie 6-11.09.2011)
Klub LOFT ( litewska muzyka alternatywna, przekąski i napoje litewskie 6-11.09.2011)
Restauracja Mestwin ( menu litewskie 9-11.09.2011)
Organizator: Centrum Św. Jana - bilet na jeden dzień 10 zł/ trzy dni 30 zł. Pozostałe wydarzenia w ramach Festiwalu- wstęp wolny.
Więcej informacji na: http://www.wilnowgdansku.pl
Program festiwalu:
Środa 7 września
18:00 Pokaz filmów dokumentalnych cz. 1
Book Smugglers (73 min.)
Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Nowe Ogrody 35
Czwartek 8 września
18:00 Pokaz filmów dokumentalnych cz. 2
Shanghai Banzai (25 min.),
Hierarchy of favorites (62 min.)
Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Nowe Ogrody 35
18:00 Otwarcie wystawy “Z Wilna do Gdańska”
Dom Zarazy, ul. Stary Rynek Oliwski 15
Piątek 9 września
12:00 - 20:00 Jarmark Wileński: koncerty zespołów z Wilna i Rejonu Wileńskiego: „Grycia”, „Viniaus Pynimelis”, „Vija”, "Lendrunas" , „Zgoda”, „Svajone – Marzenie” i zespołu Saulius Broliai
Scena, Targ Węglowy
15:30 Oficjalne otwarcie Festiwalu Europejskich Stolic Kultury i Jarmarku Wileńskiego
wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska p. Pawła Adamowicza, Marszałka Województwa Pomorskiego p. Mieczysława Struka i przedstawicieli władz Miasta Wilna i Rejonu Wileńskiego
Scena, Targ Węglowy
18:00 Koncert zespołu Saulius Broliai
Scena, Targ Węglowy
18:00 Wernisaż wystaw:
Svai & Paul Stanikas «Accordion and Fortepiano» Ignas Krunglevicius «Confessions»
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1
20:00 Koncert ALINA ORLOVA
Centrum Św Jana, ul. Świętojańska 50 / Bilety: 10 zł
Sobota 10 września
11:00 – 14:00 XV Festyn Rodzinny (impreza towarzysząca)
ZOO w OLiwie
12:00 – 18:00 Jarmark Wileński: koncerty zespołów z Wilna i Rejonu Wileńskiego: „Grycia”, „Viniaus Pynimelis”, „Vija” , "Lendrunas", „Zgoda”, „Svajone – Marzenie” i zespołu „Marga Muzika”
Scena, Targ Węglowy
14:00-15:00 „Niespodzianka Wileńska” - degustacja smakołyków kuchni litewskiej przez mieszkańców Gdańska oraz władz Gdańska, Pomorza, Wilna i Regionu Wileńskiego
Scena, Targ Węglowy
16:00 Nowa animacja litewska
Teatr w Oknie, ul. Długa 50/51 17:00
Koncert Zespołu Tańca Ludowego „Zgoda” i Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej w Alytus „SVAJONE Marzenie” z Litwy
Państwowy Teatr Wybrzeże, Targ Węglowy /Bilety: 10 zł
18:00 Koncert zespołu Marga Muzika
Scena, Targ Węglowy 20:00 Koncert: Tomas Dobrovolskis/Meadow Quartet
Centrum Św Jana, ul. Świętojańska 50 / Bilety: 10 zł Niedziela 11 września 10:30 Uroczysta Msza Św. w Bazylice Mariackiej z udziałem gości z Wilna i Rejonu Wileńskiego
11:00 – 16:00 Jarmark Wileński: koncerty zespołów z Wilna i Rejonu Wileńskiego: „Grycia”, „Viniaus Pynimelis”, „Vija”, "Lendrunas", „Zgoda” i „Svajone – Marzenie”
Scena, Targ Węglowy
13:30 Koncert MARGA MUZIKA
Kościół św. Jakuba, ul. Wałowa 28
20:00 KONCERT FINAŁOWY FESTIWALU:
Saulius Petreikis/Olo Walicki/Jarosław Bester/Tomas Dobrovolskis/Grażyna Auguścik/Michał Jelonek/Joszko Broda/Jan Maksimowić
Centrum Św Jana, ul. Świętojańska 50 / Bilety: 10 zł